Как да бъдеш артист в XXI в. и да имаш добър стил на живот – част 2
В първата част на статията си поговрихме за митовете около това да си артист и ти общехаме няколко въпроса накрая (те следват по-долу). Можеш да прочетеш първата част на статията ТУК.
Ще ти задам пет прости въпроса. Всеки отговор ще те приближава към успеха.
- Изследовател ли си?
Достъпът до информация днес е главозамайващ. Количеството данни – също. Понякога това затруднява повече, отколкото помага. Всяко проучване, което правиш, за да подготвиш продукта си, трябва да бъде перфектно. Публиката е адски критична и придирчива. Тя няма да ти прости работа през пръсти: криво скалъпена история, неточни тонове и пр. Отделяй време и внимание на подготовката си.
- Дигитален ли си?
Днес от всеки артист се очаква да бъде на „ти“ със социалните медии, да използва апликации и програми в работата си, да изгражда и поддържа своя уеб страница. Не можеш да си позволиш да останеш в XX в. по отношение на дигиталните технологии и социалните тенденции. Всъщност, колкото по-добре разбираш как работят те, толкова повече можеш да ги използваш в своя полза. Повече видимост = повече пари.
- Готов ли си сам да се промотираш и маркетираш?
Дори артистите, издавани от големи имена в индустрията, са отчасти отговорни за собствените си продажби. Независимите артисти носят цялата отговорност. Вече не става дума за това да убедиш някой агент или издател да повярва в теб. Трябва сам да изградиш публиката си и да увеличаваш хората, които те следват. Как? Като разбереш как работи пазарът ти, къде да намериш още публика и в крайна сметка, кое продава продукта ти.
- Готов ли си да бъдеш уникален?
С възхода на независимото изкуство всеки вече може да издаде без усилие музика или роман. Пазарът е преситен. Трябва да се откроиш сред тълпата. Да поемеш риска да бъдеш уникален и автентичен. Да разкажеш история така, както никой още не го е направил. Днес артистите са откриватели и трябва да впрегнат креативността си, за да направят своите открития ценни за публиката.
- Боец ли си?