Няколко съвета за кариерно ориентиране от Career Revolution

Прочети тези съвети и избери един който може да приложиш сега.
1.Как да започнеш стаж – кога, какво да очакваш и къде да намериш идеалния стаж
Много често именно стажът се оказва тласък към това да откриеш най- подходящата реализация за теб – онази, която е пресечна точка на твоите силни страни, интереси и онова, от което света има нужда.
Но как да избереш правилния стаж?
- Не гледай парите – в началото е така. Да, знаем, че искаш да имаш свои пари и да си независим от родителите ти – това е супер.
Да, важно е стажът да е платен. В опита ни с младежи и възрастни знаем, че много хора, започнали с ниски доходи и перспектива за развитие за няколко години започват да печелят 2 или 3 пъти повече от връстниците си.
Гледай каква перспектива ти дава – в рамките на същата компания или за тази професия.
Момиче, което беше на наш курс започна стаж като дизайнер за доста ниско възнаграждение, но се учеше от много добри професионалисти и веднага след това започна работа в друга компания – много добра перспектива.
2. Стартова заплата 5000 – мит или реалност?
Мит, но не съвсем. Да, няма да стане в първите 1- 2 години. Но, ето какво – един наш участник от първите ни курсове започна да се занима с дизайн на игри и в началото работеше само на неплатени стажове, след това замина със стипендия в Холандия. Участваше в няколко проекта, забелязаха го и сега – можете ли да познаете? Има собствена компания за тестване и разработване на игри.
Нещо, което много младежи в 21ви век не разбират и това БУКВАЛНО им струва много пари е смисъла на това да инвестират в себе си, уменията и това да станат най добрите.
Какво липса?
- Разбиране – Lidl например, за да станеш регионален директор с 6 цифрова заплата, минаваш през всяка една позиция в един магазин за около година. Да!
- Умения за планиране на кариерата – много младежи, за съжаление, не развиват умения да виждат по далеч от носа си и така не могат да оценят коя възможност, макар да не изглежда много привлекателна в началото, може да е много ценна!
- Издръжливост – много честно резултат за 5000 лв на месец не идва за ден – два.
3. Не можеш да правиш пари от изкуство – да бе.
Един от най- големите митове по отношение на кариерата е “Художник къща не храни”. Или спортист. Ето една случка от наша работилница:
Младеж споделя, че според родителите му с изкуство човек не може да прави пари. А леля му има 2 висши образования и е с много ниска заплата. Дали тук няма противоречие? Висшите ли са отговорът, ако лелята с две такива е с много ниска заплата?
Ето какво сме открили ние в опита си с над 1000 младежи и над 5000 възрастни:
Човек може да бъде успешен във всяка една професия, стига да:
- Знаеш как да даваш на хората онова, което искат – независимо какво правиш .
- Да представяш и продаваш себе си – тези умения се развиват.
- Да имаш огромна мрежа от контакти – и тези умения се развиват.
- Да знаеш как да планираш кариерата си.