4 болезнени грешки при кариерна промяна
Животът е промяна. А кариерната промяна е нещо, за което често си мислим. Мечтаем. Да видим една история на промяна и няколко грешки. С емпатия и разбиране – ние всички можем да сме в обувките на Марина.
Болезнено нужната промяна
Марина работи на висока позиция в държавна администрация. Има сигурни доходи, а съпругът й е строителен предприемач и дори и тя да не работи, ще се справя финансово. Всеки петък си тръгва в 17 часа, взима си отпуска редовно. От две години обаче се чувства ужасно.
Усеща, че работата й е безсмислена, дори и да не я върши, няма нещо кой знае какво да се загуби.
Гледа приятелите си, които се вълнуват от проекти и сключени сделки, някои печелят награди в тяхната област. Чува мъжа си да казва: „Вземи си една година неплатен отпуск и помисли какво искаш да правиш“.
На нея й е скучно. Всеки ден вижда бюра, отрупани с папки и листа. Повръща й се от толкова много хартия – повече от която, ненужна.
Един ден, разглеждайки Фесйбук, попада на събитие за предприемачи – представят идеите си. Решава да отиде.
Нещо ново и вълнуващо
Това е нова Вселена за нея – луксозно споделено пространство с роял, мека мебел, впечатляващи дървени орнаменти, камина. Музика и хора, чиито очи блестят, които горят за идеи, за реализация на тези идеи за много пари.
Марина сяда на кресло в страни от сцената, на която се презентира.
Презентациите започват, всяка компания има 60 секунди, следват въпроси. След презентациите няколко души се запознават с Марина и се интересуват с какво се занимава.
Хората не могат да повярват какво всъщност прави тя – нейната роля може тотално да се автоматизира.
На следващият ден – закуска за децата, караница кой да седне от ляво в колата и после – работа. Онова място с възрастни дами говорещи за сериали и мирис на застояло.
Началото на тази история
10 години по-рано Марина учи в Холандия, по настояване на родителите си. Справя с е много труд, не защото има талант, а защото трябва.
Никога не си задава въпроса какво наистина я вдъхновява. Старае се, няма високи оценки, работи в ресторант.
Грешки при кариерна промяна (които са валидни и при старт на кариерата)
ГРЕШКА НОМЕР 1 – Липса на визия.
Това, което отличава всички предприемачи на събитието и Марина, е че те имат ясна визия. Ясната визия не е да знаеш точно с какво искаш да се занимаваш, това често се разкрива в процес на кариерен коучинг.
Означава да знаеш какъв стил на живот искаш, кой искаш да бъдеш, какво да ти се случва и какво да преживяваш. Да знаеш кой си и кой искаш да бъдеш.
ГРЕШКА НОМЕР 2 – неадекватна самооценка
Подценяване или надценяване – и двете няма да проработят. Наличието на личен профил и яснота към какви кариерни пътеки води, какво и до колко сме подготвени за тях, може да направи чудеса.
Профилът е на първо място какви са заложите и интересите ни – какво истински ни влече и придава онзи блясък в очите.
ГРЕШКА НОМЕР 3 – прекалено отлагане
След Коледа. След празниците. Само да се оправи детето и да тръгне на градина. Само да завършим ремонта.
Кога е правилният момент да направим кариерна промяна или да започнем собствен бизнес? Когато в една седмица няма нито един ден, в който наистина да обичаме работата си.
Винаги ще намерим оправдание. Никога няма да е лесно. Но колкото повече се отлага, става по-трудно.
ГРЕШКА НОМЕР 4 – Напускане на работата.
Кариерната промяна не е напускане на работата. Тя е създаване на лична и кариерна визия, личен профил, план и цел, подготовка на СВ, профил, писане до компании, споделяне с приятели.
Първо стратегия и план, после обмислени действия.
Марина сега помага на един стартъп, дава финансови консултации и изработва фирмени подаръци. Процесът на промяна отне 5 месеца.
Но днес никой не може да я познае – смени прическата, гардероба, запозна се с всички предприемачи в града. Промяната не е лесна, но си заслужава.