Бърнаут при Успех или Успех при Бърнаут?
Статиите са от участниците в работилницата КАРИЕРЕН И БИЗНЕС УСКОРИТЕЛ на Voca Academy.
Мотивацията ми за това да започна да се занимавам вече години наред с темата за Бърнаут е лична.
Първо, заради това, че имам солиден “хорариум” “учене чрез преживяване”🙂 Също, данните и фактите, които ще видите в тази статия са базирани на емпирични изследвания. Ще се радвам да споделя литература и знания при лично запитване.
Второ: Бърнаут е толкова често използван, че гъмжи от противоречиви дефиниции за това какво наистина е Бърнаут. Без да знаем какво е Бърнат е трудно да знаем и как да го преодолеем или избегнем.
Бърнаут е толкова модерен в днешно време, та е достигнал статуса на фолклор и неуловима легенда. Прадоксално или не, съществува в противоположности. Съществува в едната крайност – във формата на “орден за храброст и успех за борбени хора”. Съществува и в другата крайност – стигма за слабите и мързеливите: “Стегни се и работи!”.
Та целта на тази статия е да даде отговор на въпроса: каква е причинно – следствената връзка Бърнаут – успех.
Ще започна с въпроса:
Орден за Успех ли е Бърнаута?
През 1985 година Стив Джобс казва, че компанията му, Apple, има нужда да расте бързо, не заради парите, което е “безсмислена” цел. Той казва: “В Apple хората влагат по 18 часа на ден. Ние привличаме такъв тип хора, които искат да оставят следа във вселената”. През 2011 Стив Джобс умира на 56 години от рак на панкреаса. Компанията му е най-скъпо оценяваната на борсата до момента, но това е “безсмилсено”
А според Елън Мъск: “Има и по-лесни начини да промениш света, но никой не е променил света за 40 часа на седмица”
Американския идеал за непрестанна работа е описан и в множество казуси в една от книгите за Бърнаут, които четох през годините:
“Ако ядеш кафе за обяд. Спиш по 4-5 часа на нощ. Значи си успял човек “
“ Работех докато не можех. После завладях ограниченията си и работих още по-здраво”
Та, орден за храброст и успех ли е Бърнаут-а?
Думата бърнаут съществува като такава вече повече от 50 години. Напоследък обаче е все по-популярна. Напоследък е и все по-престижна. Това да сме били Бърнаут-нали сякаш е медал за храброст. Знаак за успех и отдаденост. Стойност е:
- Да сме или да изглеждаме постоянно заети.
- Да сме винаги включени, онлайн, в чатове, на телефона. По всяко време, за всеки. Да работим от всякъде, да работим по време на почивка.
- Да правим повече от колкото искат от нас, да го правим дори когато не е нужно или не го искат. Да оставаме след работа, да харчим своите пари за куриер, за бензин, да жертваме своята ваканция, без дори да се замислим да казваме не.
- Да сме работохолици.
- Да сме отдадени на работата
- Да даваме всичко от себе си, да пре-даваме себе си?
Какво искаме да докажем?
- Дали Бърнаута ще докаже, че ние можем да мултитаскваме и сме свръх човеци?
- Дали, че ние сме незаменими работници?
- Дали това, което искаме да докажем е че заслужаваме нещо в замяна? Одобрение от нашия шеф? Или заплата, луксозни облаги?
- Одобрение от приятели, колеги?
- Одобрение от мама, от тате, от важните за нас хора?
- Какво всъщност очакваме от връзката Аз и работата ми?
- Стойността на нашата работа равна ли е на стойността ни като човек?
Знам, че имате отговорите за себе си,
Как се случва Бърнаута? Какво общо има Успеха?
- Много често бърнауа се случва на хора достигнали върха на кариерата си.Те са на страхотна позиция, понякога дори подкрепяни от мениджъра си, имат си сигурна среда в работата…
И тогава идва момента “И сега какво? Не се чувствам щастлив”.
- Бърнаута може да се случи и постепенно, но да го забележим едва когато един ден просто не можем да мръднем, не можем да станем от леглото, съборила ни е болест, чувстваме се празни и изцедени. Загубили сме радостта на живота, та дори и от досегашните си успехи.
- Много често Бърнаута идва след дълго време на върха на вълната, пълни сме с адреналин, доволни и въодушевени от това, колко много постигаме. Докато не се случи нещо, което ни разтърсва и отваря шлюз за бърнаута.
Такова отключващо събитие може да е смърт на връстник, приятел или наше лично преживяване, което ни е срещнало със смъртта.
Смъртта има свойството да пренарежда нашите приоритети.
- Бърнаута може да се случи и при рязка промяна на социалната ситуация и статус – били сме в сигурнен екип години наред, идва нов мениджмънт и всичко се променя. Никой не ме познава като експерт, нямам близки познати и приятели до мен, колегите се държат пасивно-агресивно, всичко и всички се променят.
Симптоми или истински причини?
Много хора, включително и мениджъри, които най-добронамерено искат да помогнат, адресират само симптомите на Бърнаут:
- Те предписват курсове за управление на времето срещу изтощение и срещу чувство на неефективност.
- Те предписват куросве по управление на конфликта при деперсонализация. (Депресонализация е това да не третираме другите като пълноценни човешки същества, да ги мразим и да клюкарим по техен адрес, дори и когато някога сме били близки с тях.)
Много от нас дори сами решават това с повече дисцплина или метода “стегни се”, алкохол за сън, fake it till you make it подход (играй докато си повярваш подход)…
Една от причините Бърнаута да е толкова устойчив е именно това: Рядко биват адресирани истинските причини.
Бърнаут при Успех или Успех при Бърнаут?
Та къде се крият причините за Бърнаут?
Те са там където се разминават условията на работната среда и нашите идеали.
Затова не сме щастливи. Затова успеха ни не ни носи щастието, което очаквахме, че ще ни донесе:
Защото ние сме живели по нечии други идеали (на обществото, на колегите, на медиите, на родителите), а не по нашите. Защото това не е успеха, който пасва на мен лично, на моите силни страни, таланти и стремежи, на моят живот. Ако моят успех не ми носи радост, а обратното, тогава успех ли еИ ето това е връзката между бърнаут и успех:
- Бърнаута ни събужда и ни помага да пренаредим приоритетите си.
- Бърнаута ни кара да избираме, защото старите ни избори вече не работят за нас.
- Помага ни да разберем какво е Успех. За мен. Не според другите за мен, а от мен за мен самия.
- Какво аз искам да постигна в своя живот, което ще ме накара да се чувствам щастлив и пълноценен и свободен.
Може да сте Бърнаутали от успех, независимо по чия дефиниция на успех. Може и да не сте Бърнаутнали от успех.
Бърнаута обаче е будилник. Бърнаута е възможност да постигнете Успех според вашата лична дефиниция за вашия личен живот.
Следващи стъпки
Какво значи всичко това на практика – разминаване на реалност и идеали? Какво можем да направим, какви са конкретните стъпки? Кои са другите причини, които правят Бърнаута устойчив? От къде да започнем?
Всичко това разглеждаме в курса за Бърнаут:
Първа част ни помага да разберем себе си в Бърнаут и да измерим дали имаме Бърнаут.
Втора част назовава истинските причини за Бърнаут и дава конкретни упражнения и решения за това.
Може и да не е този курс. Ако обаче се чувствате прегорял/бърнаут-нал, важно е да намерите подкрепа от подходящ за вас човек! Това е първата и най-важна стъпка за вашето развитие и успех. И лично щастие.
За автора:
Диляна Домусчиева е завършила Бизнес Администрация в Копенхаген, Дания. Връзките между интересите й не са случайни: От години изучава Емоционалната интелигентност и това как непреработените емоции влияят на болестите, връзките ни и пътя в живота ни. Това я отвежда и до сертификационния курс по практики, който й помага да разбере все по-добре връзката тяло- ум- Душа. Диляна е сертифициран Burn Out експерт и обучител по меки умения, ЧР Мениджър, сертифициран кариерен консултант. Тя работи в сферата на ЧР повече от 10 години. Тази част от работата си, която обожава е да помага в създаването на по-човечни организации. Темите, които избира за обучения имат точно този фокус.